Uczniowie klasy 3b odwiedzili Państwową Straż Pożarną w Radzyniu Podlaskim. Na wstępie dzieci zobaczyły miejsce, do którego zostają kierowane wszystkie zgłoszenia telefoniczne. Następnie odbyło się spotkanie edukacyjne w sali „Ognik”. Pan strażak opowiadał o zagrożeniach pożarowych, jak reagować w sytuacjach niebezpiecznych, gdzie i w jaki sposób zwracać się o pomoc. Dzieci mogły zobaczyć wozy strażackie, specjalistyczny sprzęt ratowniczy, stroje ochronne strażaków oraz wyposażenie używane podczas akcji gaśniczych i ratunkowych. Uczniowie dowiedzieli się o codziennej służbie strażaków oraz zobaczyli wyjazd do wezwania do wypadku drogowego z zagrożeniem życia. Każdy zna numer alarmowy 112.
Następnie dzieci zwiedziły Zespół Pałacowo- Parkowy Potockich. Mogły podziwiać piękną architekturę budynku, ozdobną bramę i rzeźby. Pani Przewodnik oprowadziła po pałacu opowiadając dzieje rodu Potockich. Historia Pałacu Potockich rozpoczęła się w 1731 roku, gdy, August Aleksander Czartoryski poślubił Zofię Sieniawską i został współwłaścicielem dworu Denhoffów. W 1760 roku dwór ten został przekształcony przez rodzinę Czartoryskich w pałac w stylu późnobarokowym. W pracach współuczestniczył architekt Szymon Bogumił Zug. Z biegiem lat pałac ulegał niszczeniu. Jego stan był porażający, dramatyczny, opłakany. Ocalenie jednego z najcenniejszych polskich zabytków okazało się wyzwaniem.
Obecnie jest zauważalna niesamowita przemiana Zespołu Pałacowo- Parkowego Potockich w Radzyniu Podlaskim. Dzisiaj można się zachwycić.



















