Cyberpot

W tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do projektu Cyberspot, koordynowanego przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym celem projektu jest edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa, higieny cyfrowej oraz świadomego korzystania z nowych technologii.

Za realizację wszystkich inicjatyw odpowiadał zespół cyberliderów z klas 8 w składzie: Gabriela Gmitruczuk, Hanna Oleszczuk, Marek Warchulski, Zosia Wołodko i Małgorzata Zelent. Ich zadaniem było wymyślenie i zorganizowanie szkolnych akcji, które promują

i angażują innych uczniów w tematykę bezpieczeństwa online. Brali oni też udział w szkoleniach Polskiego Centrum Programu Safer Internet i relacjonowali swoją pracę na ogólnopolskim kanale projektu. Zespół projektowy zrealizował następujące działania:

 

🔍 W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu Cyberliderzy przygotowali stoisko informacyjne oraz interaktywną grę z kodami QR. Na starcie uczestnicy otrzymali specjalne karty odpowiedzi, a następnie ruszyli na szkolne korytarze, by skanować kody

z pytaniami dotyczącymi ochrony danych, rozpoznawania phishingu oraz higieny cyfrowej.

Ważnym elementem akcji było uświadomienie rówieśnikom, że skanowanie nieznanych kodów QR w przestrzeni publicznej może być niebezpieczną metodą ataku, zwaną quishingiem. Dopełnieniem była tablica z pytaniem: „Jak być bezpiecznym w sieci?”, na której każdy mógł zapisać swoje spostrzeżenia. Odpowiedzi i rozmowy z uczniami posłużyły do zaplanowania kolejnych działań.

 

🎬 Od lutego do maja Cyberliderzy przeprowadzili w każdej klasie lekcje wychowawcze,

w czasie których pokazali własną prezentację prezentacja Cyberspot Komarówka Podlaska

W prezentacji wykorzystali fragmenty poruszających filmów: Dopamina, ukazującego mechanizmy uzależnienia od mediów społecznościowych oraz Cyfrowy ślad, przypominającego, że w Internecie nic nie ginie. Podczas zajęć angażowali rówieśników w rozmowy na temat hejtu i sposobów reagowania na niego.

 

📊 W czasie lekcji wychowawczych uczniowie wypełniali ankiety dotyczące zjawiska FOMO (lęku przed odłączeniem) oraz higieny cyfrowej, czyli kontroli nad tym, jak i ile czasu korzystają z Internetu. Wyniki i rozmowy pokazały, że nasi uczniowie zbyt dużo czasu spędzają online. Wszyscy uczniowie poznali również adres dyzurnet.pl, numer CERT Polska oraz numery telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży. Dzięki temu zyskali praktyczną wiedzę o miejscach, w których mogą szukać wsparcia w sytuacjach zagrożenia online.

 

💻Wypracowane materiały, przydatne linki i inspiracje gromadziliśmy na specjalnej tablicy:     padlet Cyberspot Komarówka

 

🔋Cyberliderzy zaangażowali się również w organizację tegorocznego Dnia Ucznia: szkolną edycję Mam Talent, pokazy chemiczne i biologiczne, dzień bez plecaka oraz Szkolną Familiadę, w której zmierzyli się z nauczycielami. Ideą tego dnia była zabawa bez telefonu oraz radość z bycia „tu i teraz”, bez ciągłego zerkania na powiadomienia.

👨‍👩‍👧‍👦 13 kwietnia, podczas zebrania z rodzicami, uczniowie przygotowali stoisko informacyjne, na którym rozdawali autorskie ulotki. Zawierały one wiedzę o limitach czasu przed ekranem zalecanych przez specjalistów, sygnałach świadczących o utracie kontroli nad technologią przez dziecko, a także rodzinnych zasadach budowania zdrowych nawyków cyfrowych i namiary na instytucje pomocowe.

🏆Oficjalnym podsumowaniem całorocznego projektu, w ramach którego uczniowie zgłębiali tajniki bezpiecznego i świadomego poruszania się w świecie cyfrowym był Konkurs Wiedzy o Cyberbezpieczeństwie i Higienie Cyfrowej. Chcieliśmy, aby ten konkurs był nie tylko testem, ale przede wszystkim zachętą do samodzielnej pracy i dalszego rozwijania umiejętności. Dlatego obok pytań o definicje uczestnicy mierzyli się z realnymi scenariuszami. Musieli zdecydować, jak zareagują na podejrzaną wiadomość, jak zabezpieczą swój profil w grze online oraz jak postąpią, gdy ktoś w sieci naruszy ich prywatność.