11 Listopada

Drodzy Uczniowie!

11 listopada- to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, suwerenność, niepodległość, a także symbol wiary i zwycięstwa.

Każdego roku ten ważny dzień dla Polaków czcimy poprzez odśpiewanie Hymnu Narodowego, uczestnictwo w akademii szkolnej czy też  rozmowy o czasach I wojny światowej. W ten sposób oddajemy szacunek symbolom narodowym i wszystkim Polakom. Tym, którzy odeszli, walcząc za kraj i tym, którzy żyją obecnie.

Tak się składa, że Święto Niepodległości obchodzimy w listopadzie. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem.

Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy pokazać w ten sposób, że pamiętamy…..

W tym smutnym czasie pamiętamy również o grobach nieznanych żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę…Nigdy nie wrócili do swoich domów…

Dzieje naszej Ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Częściej życiu naszych rodaków towarzyszyła groza, lęk przed wrogim sąsiadem, niewola i walka o wolność.

W 1795 r. Polska zniknęła z mapy Europy na ponad 120 lat. Były to czasy zaborów. Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie.  Mocarstwa zachodnie były bardzo silne, a liczne powstania nie pomogły odzyskać upragnionej wolności. Zaborcy narzucali nam swoją kulturę, język, obyczaje. Nie było polskiej flagi, a Polacy, którzy mówili po polsku, trafiali do więzienia.  Jednak różnymi sposobami pragnęli odzyskać wolność. A czym jest wolność? Wie ten, kto ją stracił, kto przeżył niewolę. Ten, kto widział śmierć swoich braci.

Prześladowani Polacy, skazani na tułaczkę nie stracili ducha

i wierzyli, że Polska odzyska wolność. Ten czas przyszedł dopiero na początku XX wieku pod nazwą I wojny światowej. Skłóceni zaborcy walczyli ze sobą, a to dało nam szansę na wywalczenie wolności.

11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa trwająca od 1914 r. Powstała sytuacja  niezwykła, ponieważ trzej zaborcy przegrali wojnę i nie byli już w stanie przeszkodzić w odradzaniu się państwa polskiego. Polacy wykorzystali szansę, którą stworzyła im historia. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Niewątpliwie bardzo dużą  rolę w odradzaniu się  Polski  odegrał  Józef Piłsudski. 11 listopada został Naczelnikiem Państwa i przejął władzę.  Ale nie było łatwo utrzymać wolności. 15 sierpnia 1920 r. wojsko polskie pod dowództwem Piłsudskiego pokonało bolszewicką Rosję w bitwie o Warszawę określanej jako „Cud nad Wisłą”. Przeszła ona do historii jako najważniejsza z bitew w historii świata, ponieważ obroniła Polskę i Europę Zachodnią przed bolszewizmem. W 2020 roku obchodzimy setną rocznicę  bitwy warszawskiej.

W dniu 11 listopada pamiętajmy, że Polska to nasza Ojczyzna.  Kraj, w którym się urodziliśmy, spędzamy znaczną część życia, z którym łączy nas bliska i szczególna więź.

Pamiętajmy że nasz udział w uroczystościach za Ojczyznę, modlitwa na Mszy św., wywieszanie flagi państwowej, zapalenie zniczy czy złożenie kwiatów na grobach poległych żołnierzy lub w miejscach pamięci, to ukoronowanie i oddanie czci tym, co walczyli o niepodległość.

Wdzięczność dla zmarłych trwa dotąd, dopóki trwa o nich pamięć!