Szanowni Państwo

Szanowni Państwo, drodzy uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego w Komarówce Podlaskiej

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych nauczyciele, wspierają uczniów
i przekazują im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególną opieką objęci są uczniowie, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Rekomendowane do  wykorzystania w tym celu:

  • strona internetowa szkoły,
  • kontakt telefoniczny, 
  • komunikatory do rodziców

W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów mogą korzystać uczniowie w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

  1. Epodreczniki.pl
  2. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
  3. Portal lektury.gov.pl
  4. Strona Centrum Nauki Kopernik
  5. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
  6. Serwis Ninateka
  7. Serwis Muzykoteka Szkolna
  8. Biblioteka Cyfrowa Polona
  9. Serwis Telewizji Polskiej
  10. Serwis Polskie Radio Dzieciom

Epodreczniki.pl

To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Materiały dostępne na platformie są:

  • bezpłatne,
  • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej,
  • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
  • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie uczniowie mają do dyspozycji:

  • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów,
  • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

Uczniowie znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy,
a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

Portal lektury.gov.pl

To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik e-book czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik

Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej

Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

Serwis IPN Przystanek historia

Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.

Serwis Ninateka

To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne
i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

Serwis Muzykoteka Szkolna

Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

Biblioteka Cyfrowa Polona

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Serwis Telewizji Polskiej

Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.

Serwis Polskie Radio Dzieciom

To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną
i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio
i bezpośrednio do programu nauczania.

INFORMACJE DLA RODZICÓW I UCZNIÓW O KSZTAŁCENIU
NA ODLEGŁOŚĆ W SZKOLE

Jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu

W związku z zawieszonymi zajęciami dydaktyczno-wychowawczymi przedstawiamy Wam, jak organizować naukę z dzieckiem w domu, jak motywować dzieci do pracy.

  • Zadbajcie o pozytywną, wspierającą atmosferę w Waszych domach aby dzieci mogły uczyć się efektywnie, muszą czuć się bezpiecznie.
  • Naukę należy zaczynać z rana, gdyż mózg lepiej wtedy pracuje.
  • Ważne jest aby dzieci uczyły się po śniadaniu, nie uczyły się głodne.
  • Przygotujcie właściwe warunki do nauki, aby nie rozpraszać dzieci.
  • Zadbajcie o właściwą higienę nauki, kiedy dziecko jest zmęczone zróbcie jemu przerwę dostosowując czas pracy do ich indywidualnych potrzeb.
  • Starajcie się pomagać w pokonywaniu napotkanych trudności, wyciszać pojawiające się emocje.    
  • Nawiążcie kontakt z nauczycielami, jeśli występują trudności nauce.
  • Ustalcie czas nauki domowej.

Jak motywować  i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą

1. Traktuj naukę dziecka jako rzecz świętą.

Nie przerywaj mu, nie wołaj do telefonu, wyłącz wszelkie źródła dźwięku.

2. Zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie.

Niech żadne wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze, a telefony będą wyciszone.

3. Pokaż, jak bardzo cenisz rozwijanie pasji.

4. W dni wolne staraj się powtarzać i rozszerzać wiedzę dziecka.

5. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie.

Pokazuj mu, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne.

6. Wpajaj mu pogląd, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować.

7. Oceniając ludzi zmień kryterium. Na kryterium mądrości.

8. Chwal dziecko za prawdziwy wysiłek i upór.

9.  Nie chwal dziecka z byle co, bo zrozumie, że masz niskie oczekiwania i nie cenisz wysiłku.

W Europie mamy prawdziwą obsesję na punkcie poczucia wartości i chwalimy dzieci bez opamiętania, za wszystko. Gdy coś im przychodzi łatwo albo zrobiły byle jak i zostaną pochwalone – zniechęcą się do nauki.

10. Podkreślaj sukcesy, zamiast braków.

JAK SKUTECZNIE MOBILIZOWAĆ SIĘ DO NAUKI W DOMU?

  • PLANUJ ! Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować.
  • ZAPISUJ ! Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia.
  • PRZYGOTUJ SIĘ ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają
    i przewietrz pokój.
  • RÓB PRZERWY ! Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza.
  • ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ ! Pij dużo wody (mózg to lubi), jedz regularnie i często. Pamiętaj
    o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
  • NIE PANIKUJ !  Jesteś w domu po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.

UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI – PORADY DLA RODZICÓW

 W związku z zaistniałą sytuacją w naszym kraju i brakiem bezpośredniego kontaktu z Państwem
i dziećmi przypominamy o bezpiecznym korzystaniu z Internetu.

  1. Rozmawiaj – to najprostsza, ale i najskuteczniejsza rada. Stale pytaj i dyskutuj
    z dzieckiem. Dzięki wartościowej rozmowie masz szansę poznawać cyfrowy świat razem
    z dzieckiem.
  2. Ustal jasne zasady – jasno komunikuj, czego dziecko nie może robić w Internecie.
  3. Nie odcinaj dziecka od Internetu, ucz mądrego korzystania – dziś Internet jest powszechnym zjawiskiem, od którego nie da się uciec. Całkowity zakaz korzystania
    z sieci nie jest rozwiązaniem.
  4. Naucz zasady ograniczonego zaufania – młody internauta powinien mieć świadomość specyfiki konsumowanych treści. Warto uczulić dziecko, że ktoś po drugiej stronie monitora może zwyczajnie kłamać, informacja przeczytana na portalu wcale nie musi być prawdziwa,
    a oglądane zdjęcia zmanipulowane graficzne.
  5. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści – stały monitoring pozwala na kontrolowanie treści udostępnianych dla naszych dzieci. Zgłaszanie niepożądanych treści do odpowiednich organów pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenie.
  6. Ustal zasady komunikacji – naucz dziecko wszystkich funkcjonalności mediów społecznościowych i tego, jak zarządzać informacjami na własny temat.
  7. Obserwuj – monitoruj przestrzeganie ustalonych zasad i reaguj na dynamiczne zmiany
    w przestrzeni internetowej. Towarzysząc dziecku w codziennych aktywnościach, masz szansę na bieżąco śledzić trendy pojawiające się w Internecie.
  8. Kontroluj także urządzenia mobilne – pamiętaj, że dziś dostęp do Internetu z poziomu telefonu komórkowego staje się normą.
  9. Nie zapominaj o plusach korzystania z Internetu – chociażby kształcenie na odległość, które obecnie praktykujemy.

UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI PORADY DLA UCZNIÓW

Podczas nauki czy zabawy przez Internet nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie!

10 zasad bezpiecznego korzystania z internetu:

  1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się
    nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
  2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji.
  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć.
  4. Nie odpowiadaj na wiadomości wulgarne lub niepokojąca. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  5. Pamiętaj, że nie wszystkie informacje w internecie są prawdziwe.
  6. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych
    załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę!
  7. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka
    w głowie.
  8. Nie spędzaj zbyt dużo czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit.
  9. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Pokazuj im strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
  10.  Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

Na stronie Dziecko w sieci opublikowane zostały zasady bezpiecznego poruszania się w sieci. Przeczytaj je i zawsze ich przestrzegaj!

Życzymy zdrowia.

Powodzenia!

DYREKCJA SZKOŁY