Dawniej a dziś

Każda gmina powinna dbać o swoją historię i mieć swoje miejsce, gdzie zbierane i zachowywane będą najcenniejsze przedmioty czy informacje z danego regionu. Takimi miejscami są wszelkiego rodzaju izby pamięci poświęcone wybitnym osobom lub ważnym wydarzeniom z danego regionu. Izba Pamięci w Komarówce Podlaskiej jest połączeniem małego muzeum ze skansenem, w którym można zobaczyć, jak używało się rożnych narzędzi, których już średnie pokolenie może nie pamiętać.

 

W dniu 22.03.2023 r. uczniowie kl. 2 b wraz z wychowawczynią p. Irminą Korszeń udali się do do Regionalnej Izby Pamięci, gdzie w ramach lekcji poświęconych „Dawniej, a dziś” zapoznali się z historią naszego terenu. Pani Zofia Jakimowicz-dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Komarówce Podlaskiej w sposób atrakcyjny i ciekawy przybliżyła sylwetki osób, które w znaczący sposób odcisnęły piętno na losy naszego terenu.

Uczniowie poznali historię i życie błogosławionej Siostry Felicyty (Pauliny Borowik). Przybliżona została również sylwetka Pana Władysława Szaniawskiego (astronoma z Przegaliny Dużych) oraz Pana Aleksandra Oleszczuka (osoba upowszechniająca kulturę ludową, urodzony w Kolembrodach-laureat Nagrody Kolberga). Uczniowie jednocześnie realizowali projekt „Szkoła Pamięta”.

 

To była niezapomniana lekcja historii i próba cofnięcia się w przeszłość. Na twarzach uczniów było widać refleksję i dumę z historii naszego terenu.

[Best_Wordpress_Gallery id=”491″ gal_title=”Dawniej a dziś”]