Spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu.
Klasa I wraz z wychowawcą Mirosławą Sałuch oraz panią bibliotekarką, w dniu 12.06.2023r. uczestniczyła w spotkaniu z ks. Damianem Gadamerem, który w bardzo dokładny sposób przedstawił uczestnikom postać ks. Jana Rudnickiego i jego działalność szczególnie na terenie Komarówki Podlaskiej.
Spotkanie rozpoczęło się przy pomniku z popiersiem ks. Jana Rudnickiego, który stoi na placu przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Komarówce Podlaskiej. W tym miejscu uczniowie dowiedzieli się o życiu księdza Jana, jego powołaniu i działalności na rzecz Komarówki. To jemu zawdzięczamy dokończenie budowy neogotyckiego kościoła, który do chwili obecnej robi ogromne wrażenie architektoniczne. Postać proboszcza związana jest również z powstawaniem ochotniczych straży pożarnych, spółdzielczej kasy zapomogowo-pożyczkowej, urzędu pocztowego, swego czasu w Komarówce był niewielki szpitalik (obecnie Ośrodek Zdrowia).
Następnie udaliśmy się ul. Ks. Jana Rudnickiego w kierunku ronda Św. Wawrzyńca zwiedzając dawny budynek Banku oraz budynek Spółdzielni „Jedność”. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Regionalną Izbę Pamięci , która mieści się w byłej „wikarówce”.
[Best_Wordpress_Gallery id=”516″ gal_title=”Szkoła Pamięta”]
Akcja „ Szkoła Pamięta” edycja 2022/23
Nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłym roku zachęcamy uczniów do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach. Chcemy pokazać, że pamiętamy!
Celem akcji jest zwrócenie uwagi naszych uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o miejscach, bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszej miejscowości, regionu, społeczności.
„Szkoła pamięta” – propozycje działań w roku szkolnym 2022/23
W ramach akcji w bieżącym roku szkolnym realizujemy następujące działania:
- Przygotowanie wystawy/gazetki ściennej poświęconej lokalnemu bohaterowi lub postaci ważnej dla historii;
- Zorganizowanie wycieczki patriotycznej;
- Spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu;
- Opracowanie prezentacji multimedialnej, która będzie mogła być wykorzystana podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacja dotycząca jakiejś postaci lub rocznicy historycznej;
„Szkoła pamięta”- akcja MEN 2021 r.
Celem akcji jest:
1.Zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy związani są z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
2.Upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach.
Pokażmy, że pamiętamy!
W ramach akcji szkoły mogą realizować różnorodne działania.
1. Odwiedzanie miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii.
2. Uporządkowanie bezimiennych i opuszczonych grobów w okolicy.
4. Przygotowanie prac plastycznych nawiązujących do polskiej tradycji świąt zadusznych.
5. Zorganizowanie wycieczki patriotycznej.
6. Spotkanie z osobą popularyzującą historię danego regionu.