11 listopada

Drodzy Uczniowie!

Obchodzimy dzisiaj 103 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie kilku pokoleń polskich patriotów, którzy nie godzili się na niewolę. Sprzyjała temu sytuacja międzynarodowa. Światowy konflikt, w którym trzy mocarstwa zaborcze stanęły naprzeciw siebie, stał się dla Polaków szansą wybicia się na niepodległość, którą potrafili wykorzystać.

Wydała owoc walka o wolną Polskę podejmowana na polach bitew insurekcji kościuszkowskiej, kampanii napoleońskiej, powstania listopadowego i styczniowego oraz wszystkich frontach I wojny światowej. Zaowocowały także wysiłki podejmowane przez polityków, dyplomatów, kapłanów, artystów, nauczycieli, społeczników, chłopów broniących swej ziemi, matek i ojców.

Dzięki przelewanej krwi, codziennemu trudowi i wysiłkowi milionów Polaków przez lata niewoli zachowano – język, tożsamość, pamięć historyczną, dumę narodową, umiłowanie wolności.

Dzięki temu Polacy, nie mając państwa, ocaleli jako naród. Spełniły się słowa Mazurka Dąbrowskiego: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”, które prowadziły Polaków przez ciemne lata zaborów.

Okazało się jednak wkrótce, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Polacy doświadczają w swych dziejach, że wolność należy stale pielęgnować i walczyć o nią nieustannie.

Już w 1920 roku bolszewicka armia zagroziła nie tylko istnieniu niepodległego państwa polskiego, ale również wolności Europy. Tym razem dzięki wielkiej determinacji narodu, talentom dowódców wojskowych i boskiej Opatrzności udało się odeprzeć agresora, ocalić nie tylko Polskę, ale i Europę.

We wrześniu 1939 r. agresorzy z zachodu i wschodu: hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja podali sobie ręce na polskiej ziemi. Polacy znowu musieli stanąć do walki o wolność.

Życie tracili cywilni bohaterowie mordowani w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach na Syberii.

W maju 1945 roku okupację niemiecką zastąpił reżim komunistyczny. Dla wielu Polaków szczerze miłujących Ojczyznę i wolność zabrakło miejsca w powojennej Polsce. Więzieni, torturowani, ponownie wywożeni na Syberię, mordowani i wrzucani do bezimiennych mogił byli Żołnierze Wyklęci, ale także inni – ci wszyscy, których winą była miłość do Ojczyzny i tęsknota za wolnością.

„Nie ma wolności bez odpowiedzialności”- nauczał największy z rodu Polaków, święty papież Jan Paweł II. Powtarzał, że wolność wymaga gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi.

Odpowiedzialność za wolność dziś spoczywa w naszych rękach. Dziś my – jako spadkobiercy wspaniałych tradycji mamy doceniać przeszłość i dbać o przyszłość wolnej Ojczyzny.

Moi Drodzy,

pamiętajcie, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także, na co dzień wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach, rocznicach – jak o tej dzisiejszej.

Patriotyzm to miłość, a miłość to wierność i służba ojczyźnie.

P. Rudnicka